• Patron szkoły

• PATRON SZKOŁY – KORNEL MAKUSZYŃSKI

Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 roku w Stryju, zm. 31 lipca 1953 roku w Zakopanem) – prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury, przed drugą wojną światową jeden z najpoczytniejszych pisarzy, autor cyklu książek dla dzieci – o Koziołku Matołku i o małpce Fiki-Miki oraz dla młodzieży – "Szatan z siódmej klasy" czy "Szaleństwa panny Ewy".

Autor jako bohater filmów:

1978 – "Kornel Makuszyński", film oświatowy, biograficzny, scenariusz i realizacja Antoni Orwiński,

1994 – "U pana Kornela w Zakopanem" w cyklu dokumentalnym "Podróże literackie", film o sztuce, biograficzny, scenariusz, reżyseria Lucyna Smolińska i Mieczysław Sroka,

2012 – "Najweselszy człowiek", przedstawienie Teatru Telewizji, autorstwo i reżyseria Łukasz Wylężałek.

Ciekawostki o Kornelu Makuszyńskim:

• W Zakopanem znajduje się  muzeum Kornela Makuszyńskiego.
          • Kornel Makuszyński jest patronem sporej liczby szkół.
          • Od roku 1994 przyznawana jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Do dziś na liście laureatów tej narody jest dwadzieścia pięć pozycji książkowych.

Co roku w naszej szkole organizowana jest Korneliada, w której skład wchodzi test wiedzy o patronie.