• Profil szkoły

        • źródło„Każde dziecko ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie" - Maria Grzegorzewska.

           

           

            Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Starogrodzie ma szczególny charakter, jest bowiem placówką ogólnodostępną z oddziałami integracyjnymi. Mogą się w niej uczyć dzieci zdrowe i niepełnosprawne, o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Jesteśmy szkołą przyjazną dziecku, bezpieczną, otwartą na jego potrzeby.  Wyspecjalizowana, stale dokształcająca się kadra zapewnia wysoką jakość pracy, przyjazny dzieciom klimat i bezpieczeństwo.

          Prowadzimy zajęcia: dydaktyczno–wyrównawcze, korekcyjno–kompensacyjne, rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze, logopedyczne, neurologopedyczne, terapię Integracji Sensorycznej, terapię ręki, arteterapię, Trening Umiejętności Społecznych, wczesne wspomaganie rozwoju. Dzieci i rodzice mogą liczyć na pomoc pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy, oligofrenopedagogów,  fizjiteapeuty i terapeuty SI. Dysponujemy nowoczesną w pełni wyposażoną salą do diagnozy i terapii Integracji Sensorycznej.

          Na czym polega integracja w szkole?

          Kształcenie integracyjne polega na organizacji wspólnego kształcenia dzieci zdrowych z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

          1.   Uczniowie niepełnosprawni zyskują możliwość nauki w zwykłej szkole, nawiązania przyjaźni ze sprawnymi rówieśnikami, zdobycia doświadczeń w naturalnym środowisku szkolnym, uczą się akceptować swoją inność i radzić sobie z trudnościami codziennego życia. Wspólna przebywanie ze sprawnymi rówieśnikami daje motywację do pokonywania barier.

          2.  Sprawni uczniowie zyskują możliwość nauki i zabawy z niepełnosprawnymi rówieśnikami, uczą się akceptacji cudzej i własnej inności, wrażliwości, empatii, sposobów pomocy niepełnosprawnym i dostrzegania w niepełnosprawnych ich zalet i walorów. Uczą się od niepełnosprawnych kolegów wytrwałości, cierpliwości, szacunku do życie i poszanowania zdrowia.

          3. Nauczyciele wzbogacają swój warsztat szukając rozwiązań w pracy z uczniem niepełnosprawnym, zdobywają nowe doświadczenia, stają się wrażliwszymi, cierpliwszymi i bardziej wyrozumiałymi  ludźmi.

          4.  Rodzice uczniów zarówno jednych jak i drugich mają szansę poznania wzajemnie swoich problemów, radości i smutków. Zyskują większą wrażliwość na cudze potrzeby i akceptację cudzej inności.

          Korzyści z integracji:

          • brak podziału uczniów na pełnosprawnych i niepełnosprawnych,
          • poczucie bezpieczeństwa dla każdego ucznia,
          • dostrzeganie w każdym dziecku zdolności i rozwijanie ich,
          • bliska współpraca z rodzicami,
          • wiara w możliwości dziecka,
          • rozwój tolerancji i akceptacji,
          • wzajemna akceptacja,
          • zanik niezdrowej rywalizacji,
          • rozwój pozytywnych postawy i więzi psychospołeczne tj. tolerancji, życzliwości, chęci niesienia pomocy, ufności, zaradności, wiary w to, że wszyscy ludzie mają takie same prawa,
          • rozwój samodzielności ucznia,
          • poszukiwanie nowych form i metod pracy,
          • dostosowanie wymagań do indywidualnych możliwości dziecka,
          • przezwyciężanie trudności,
          • brak izolacji społecznej,
          • radość "dawania",
          • przełamanie stereotypów dotyczących podejścia do kształcenia dziecka niepełnosprawnego.

          Organizacja  pracy  w  klasach  integracyjnych:

          1.    W klasie integracyjnej realizowany jest takim sam program nauczania szkoły masowej, jak w każdej innej, równoległej klasie, realizuje się tu podstawę programową kształcenia ogólnego. Uczniowie pracują w oparciu o obowiązujące w szkole podręczniki. Ilość godzin dydaktycznych jest taka sama, jak w pozostałych klasach na danym poziomie edukacyjnym.

          2.  W przypadku dzieci niepełnosprawnych rozkład tego programu jest odpowiednio przygotowany oraz na bieżąco modyfikowany przez pedagoga specjalnego, który kieruje się sugestią nauczyciela wiodącego, co do ważności i przydatności treści (szczególnie w klasach starszych). W ten sposób realizowane treści są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych.

          3.  W nauczaniu integracyjnym wszyscy uczniowie pracują na lekcji opierając się na tym samym temacie, ale w stopniu zależnym od własnych możliwości intelektualnych, współtworząc tę samą jednostkę lekcyjną.

          4.  Liczba uczniów w klasie integracyjnej wynosi maksymalnie 15 uczniów, w tym 3 do 5 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

          5.  W klasie integracyjnej pracuje dwóch pedagogów - nauczyciel przedmiotu i nauczyciel wspomagający. Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mają dodatkowe zajęcia specjalistyczne prowadzone przez odpowiednich specjalistów.

          Grafika żródła: www.sp5otwock.edupage.com, www.sp98waw.edupage.com