• Historia szkoły

        •  

          100 LAT HISTORII SZKOŁY W STAROGRODZIE

           

             

           

             Początki szkolnictwa w Starogrodzie sięgają,  XIX wieku. Dzieci starogrodzkie pobierały wówczas naukę w szkółce dworskiej, w której nauczali guwernerzy utrzymywani przez dwór. Podczas zaboru rosyjskiego funkcjonowała we wsi Starogród jedno lub dwuoddziałowa tajna szkoła. Każdego dnia lekcje odbywały się w innej chacie, uczono pisania, czytania, rachunków, historii z geografią, kaligrafii i katechizmu. Nauczyciel był opłacany przez rodziców i przyjeżdżał z Siennicy lub Nowomińska- dzisiejszego Mińska Mazowieckiego.    

            Jesienią 1915 roku powiatowe władze oświatowe powołały w Starogrodzie czterooddziałową Publiczną Szkołę Powszechną. Datę tę przyjmuje się za udokumentowany początek szkolnictwa w Starogrodzie. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku, istniejącą czterooddziałową szkołę przekształcono w sześciooddziałową Publiczną Szkołę Powszechną. Mieściła się ona w budynku po starej karczmie, ofiarowanym przez właścicieli folwarku. Wiosną 1934 roku budynek ten spłonął. Przez jeden rok szkolny dzieci uczyły się w domach Walentego Całki i Marianny Jaworskiej.

             Z inicjatywy mieszkańców Starogrodu wybudowano nową szkołę. Po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej, we wsi kontynuowane było nauczanie, ale w znacznie okrojonym programie. Zabroniono nauki przedmiotów ojczystych, to jest historii, geografii i języka polskiego. W ramach programu likwidacji analfabetyzmu wielu dorosłych mieszkańców Starogrodu nauczyło się tu pisać i czytać. Po utworzeniu gminnych szkół zbiorczych, w latach siedemdziesiątych, stary budynek szkoły został sprzedany i rozebrany, a dzieci z klas I-IV uczyły się w dawnym dworze. Warunki panujące w tym budynku były bardzo trudne, szczególnie w okresie zimowym. Dzieci i nauczyciele dzielnie znosili te niedogodności, mając nadzieję na szybkie wybudowanie nowej szkoły.  Dzięki staraniom ówczesnej dyrektor-Teresy Bylinki, Społecznego Komitetu Budowy Szkoły i miejscowej społeczności 10 września 1994 roku został otwarty nowoczesny obiekt szkolny. Od 4 października 2001 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Starogrodzie rozpoczęły swoją działalność  oddziały i klasy integracyjne, w których dzieci niepełnosprawne uczą się z dziećmi zdrowymi. Idea powstania naszej integracji opiera się na jednym założeniu: uczyć dzieci zdrowe naturalnej akceptacji odmienności drugiego człowieka. Stosując nowatorskie metody nauczania dajemy naszym wychowankom możliwość wszechstronnego rozwoju.     

              1 września 2008 roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wytrwałej pracy obecnej dyrektor Marii Żukowskiej oraz społeczności szkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej w Starogrodzie został powołany do istnienia punkt przedszkolny. Oddział przedszkolny skupia dzieci w wieku od 3 do 4 lat. Inwestycja w jakość edukacji małych dzieci to inwestycja w korzenie naszej wspólnej przyszłości. Bowiem pierwsze lata życia dziecka decydują o jego rozwoju i dalszych losach.

            W Publicznej Szkole Podstawowej w Starogrodzie w  rodzinnej atmosferze uczy się obecnie osiemdziesiątka dzieci. Mają do dyspozycji 8 dobrze wyposażonych klasopracowni, salę komputerową, salę do ćwiczeń gimnastycznych, gabinet logopedyczny, gabinet rehabilitacyjny, salę do diagnozy i terapii sensorycznej SI, świetlicę  oraz stołówkę z zapleczem kuchennym. Szkoła posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, logopedę, pedagoga, terapeutę integracji sensorycznej, psychologa, rehabilitanta i pedagogów specjalnych. Umożliwiamy uczniom naukę języka angielskiego oraz zapewniamy pomoc w nauce poprzez zajęcia dodatkowe.

             Na zakończenie niech wolno nam będzie wyrazić nadzieję, że to, co tworzyły pokolenia, trwać będzie nadal i nie zabraknie otwartych serc, które przyczyniać się będą do dalszego rozwoju naszej szkoły. Dowodem na to było 100-lecie naszej szkoły obchodzone 22 listopada 2015 roku.

          Szczegółowa historia szkoły dostępna w poniższym linku:

          historia_szkoly_w_Starogrodzie(2).doc